Royal Tokaji
Royal Tokaji
BORÁSZAT ÉLVONALBAN MÚLT DŰLŐINK BORKÉSZÍTÉS BORAINK ÍZEK
#htmlcaption
ROYAL TOKAJI
Legfrissebb Hírek
 
Royal Tokaji Esszencia 2008
 
06 julius 2017
 
 
Rekomendacje redaktora prowadzącego, Colina Hampden-White’a, na luty i marzec.

Royal Tokaji wines Essencia 2008<br />

Dni jeszcze bywają mroźne, ale są już coraz dłuższe, zapowiadają nadejście wiosny. A jak najlepiej na nią czekać? Z kieliszkiem przy kominku. Na ten czas polecam trunki, które ostatnio degustowałem. Oczywiście – wyjątkowe whisky. Ale w zestawie tego wydania znalazło się też wino. Jak najbardziej godne uwagi.

Royal Tokaji wines Essencia 2008<br />

Royal Tokaji Essencia, 2008 rok

www.farrvintners.com, 325 funtów (netto)

Raz jeszcze natknąłem się na trunek, który wart jest wspomnienia, a nie jest whisky. Jest nim niezwykłe i rzadkie wino. Nazwano je Essencia, a producentem jest Royal Tokaji Company. Powstaje z soku otrzymanego przed prasowaniem winogron, a cały cykl fermentacji zajmuje od 6 do 8 lat.

Nos: Na początku morele i dojrzałe brzoskwinie z nutami imbiru i gałki muszkatołowej. Na chwilę należy je odstawić, by wino się napowietrzyło, a wówczas do boju wkracza miód oraz słodkie pomarańcze o zabarwieniu łąkowych kwiatów.

Podniebienie: Po pierwszym odczuciu słodkości na koniuszku języka, w środkowej części podniebienia pojawiają się bogate, dojrzałe smaki owocowe. Po morelach i brzoskwiniach, których zapach już wcześniej był wyczuwalny następują miód i gałka muszkatołowa. Zdumiewająco odświeżające jak na tak słodkie i bogate wino, którego kwaskowatość znakomicie oczyszcza podniebienie.

Wykończenie: Bardzo długie, w którym świeże owoce, a zwłaszcza morele, zmieniają się w susz. Przyprawy gasną odsłaniając słodkość cukrowego syropu. Kwaskowatość oczyszcza podniebienie, lecz w niczym nie ujmuje długiemu wykończeniu.